Bilgisayar

Windows 11 Nasıl Kullanılır?

Windows 11

Microsoft, geliştirdiği windows işletim sistemiyle yıllardır bilgisayarların kullanımına yön veriyor. Uzun bir süre boyunca kullanılmakta olan windows, süreç içerisinde gelişimine devam etmektedir. Microsoft, Windows 10`dan sonra Windows 11 ile tekrar bir yenilik getirdi. Ama Hangisi daha iyi?

Windows 11 Özellikleri

Windows 11 Özellikleri
Windows 11 Özellikleri

Microsoft, Windows 11 ile beraber büyük bir yeniliğe pencere açtı. Sistem arayüzü tamamen değiştirilerek, alışılmış windows deneyiminin dışına çıkılmış oldu. Yeni sistemle beraber tasarımın da getirdiği bir sadelik mevcut.

Elbette bu sadelikle beraber daha kolaylaşmış bir kullanım da ortaya çıkıyor. Öncelikle sistemde ilk olarak yenilenmiş görev çubuğu dikkat çekiyor. Windows 10 ve diğer versiyonlardan farklı olarak görev çubuğu ortalanmış bir vaziyette bulunuyor. MacOS işletim sistemi ile benzerliği bu yönden kendini belli etmektedir. Windows 10 ve daha eski işletim sistemlerinde olduğu gibi görev çubuğu ekranın diğer kenarlarına sabitlenememektedir.

Windows 11 menüsünde yarı saydam bir tasarım bizleri karşılıyor. Açılan pencerelerde de aynı saydam tasarım kullanılmış durumda. Simgeler ise köşeleri yumuşatılmış bir şekilde bulunmakta. Windows 10’da kullanılan uygulama listesi de Windows 11’de yer almıyor.

Windows 11 ile birlikte dosya gezgini de değiştirildi. Dosya gezgini ara yüzünde büyük metinler bulunuyor. Kilit ekranı da Windows 10’dan daha farklı bir şekilde tasarlanmış. Windows 11’deki bir diğer önemli değişiklik ise tablet modunun kaldırılmasıdır. Bunun yerine Windows, kullanılan cihaza entegre olarak kendini ayarlayabiliyor.

Çeşitli dokunmatik cihazlar için getirilen yeni hareketlerde kullanıma sunuluyor. Böylelikle Microsoft`un bu cihazlarda da Windows 11 sisteminin kullanımını kolaylaştırmak istediği anlaşılabilir.

Ayrıca Windows 11`de bulunan diğer bir büyük yenilik ise Android uygulama desteğidir. Bu sayede Windows 11 işletim sistemli cihazlarda android uygulamalar yüklenip, kullanılabilecek.

Araçlar menüsü de Windows 11’de farklı bir tasarıma sahip. Windows 10’da bulunan haberler ve ilgi alanları kısmının daha geliştirilmiş bir versiyonu olarak kullanılmakta. Windows 11’in Windows 10’a göre daha pek çok farkı bulunmakta.

Windows 11 İle Windows 10 Farkları

Windows-11-Ile-Windows-10-Farklari
Windows-11-Ile-Windows-10-Farklari
  • Windows 11 sayesinde kullanıcılar Windows 10`a göre daha soft bir arayüze sahip oluyorlar.
  • Windows 11, Windows 10`a göre performans konusunda daha hızlı bir deneyim sunuyor.
  • Windows 10`a göre daha küçük boyutlu dosyalarla sistem güncel tutulacak.
  • Windows 11 ile gelişmiş daha güzel bir tasarım kullanıcıları bekliyor.
  • Windows 11’de android desteği ile beraber çeşitli android uygulamalar ve oyunlar Microsoft Store’dan indirilip çalıştırılabiliyor. Ayrıca herhangi bir kaynaktan da bu tür dosyalar indirilebilir.
  • Bir diğer fark ise Widget’larda kendini belli ediyor. Yeni eklenen Widget’lar ile daha geniş widget seçenekleri bulunuyor.
  • Windows 11’de sanal masaüstü desteği geliştirilmiş olarak kullanılabilmektedir. Windows 10’da bu özelliği kullanmak çok daha zorluk çıkarabilmekteydi.

Windows 11 elbette henüz yeni çıkış yapmış bir sistem olduğu için bünyesinde bir takım sorunlar bulundurabilmektedir. Windows 10 yeni çıkmış Windows 11`e göre uygulamalar ile daha uyumlu bir şekilde çalışabilmekte. Ancak ilerleyen zamanlarda gelecek güncellemelerle birlikte Windows 11 çok daha stabil olarak çalışabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu