BilgisayarÜrünler

Her Bütçeye Göre Mouse Seçimi

Mouse Önerileri

Mouse seçerken DPI değeri, kablolu yada kablosuz olması, ergonomik olması ve en önemlisi kaliteli olması gerekir.

Kablolu Olması :

Mouse’nin kablolu olması çok önemlidir. Özellikle düşük bütçelerde kablosuz mouseler gecikme ve donma sorunları sık sık yaşanıyor. Yüksek bütçelerde kaliteli kablosuz fareler olsa da oyuncuysanız kablolu fare almanızı öneniriz.

Sıkça seyahat ediyorsanız ortalama kalite bir kablosuz fare sizin için daha iyidir. Eğer ki sabit bir yerde bilgisayarınızı kullanıyorsanız kablolu fare daha mantıklıdır. Yüksek bütçelerde kablosuz hem de kablolu fare çeşitleri var.

DPI Değeri :

DPI Değeri
DPI Değeri

Farenizin DPI değeri önemlidir. DPI değeri ne kadar fazla olursa fareniz hassaslaşır. DPI değeri her vakit yüksek olması gerekli değildir, kullandığınız farenin lazeri kalitesiz ise DPI değeri yüksek olması hiçbir ifade etmiyor.

Size uygun DPI ayarını monitör çözünürlüğünüzden ( 1920×1080 ise toplayınız 3000 DPI a kadar ) iki değerin toplamına kadar DPI değeri kullanmanızı öneririz.

DPI Değeri Nasıl Ayarlanır?

Windows +R tuşlarına basınca, Çalıştır açılacaktır. “control” yazın ve entere basın. Denetim Masası açılacaktık. “fare” seçeneğine tıklayınız. Eğer görünmüyorsa sağ üstten Görüntüleme seçeneğinden “Büyük Simgeler” e tıklayın. Fare penceresi açılacak İşaretçi Seçeneklerine tıklayınız. Farenizin hızını arttırdıkça hızlanacak, azalttığınızda ise yavaşlayacaktır.

Ergonomik Olması :

Elinize rahat bir şekilde oturan, rahat ve Ergonomik bir fare çok önemlidir. Eliniz büyük ise daha uzun mouse tercih etmeniz daha mantıklı olur. Ergonomik olmayan ve sizi rahatsız eden bir mouse kullanırsanız hem konsantrasyonunuzu bozar hem de rahatsız olursunuz.

Ergonomik Olması
Ergonomik Olması

Kalitesi :

Burada ise makra faktörü ön plana çıkıyor. Genellikle çok tercih edilen ve başarılı markalar kaliteli lazer kullanır. Bilindik veya kendini kanıtlamış markalardan şaşmamanızı öneririm. Malzeme kalitesinin iyi olması ile farenin daha uzun ömürlü olur.

0-25 TL Arası Fareler

 1. Everest SM-M9
 2. Everest KM-6809
 3. Everest Sm-M7

25-50 TL Arası Fareler

 1. Logitech M170 Kablosuz
 2. Microsoft Mobile 1850 Kablosuz
 3. HP X200

100-250 TL Arası Fareler

 1. Logitech G102
 2. Asus TUF M3
 3. Logitech G300s

250-500 TL Arası Fareler

 1. Steelseries Rival 3
 2. Logitech G402
 3. HyperX Pulsufare FPS Pro

500-900 TL Arası Fareler

 1. Logitech G502
 2. Logitech G604
 3. Razer Mamba Elite

100 TL ve Üzeri Fareler

 1. Logitech G903
 2. SteelSeries Rival 650
 3. Crosair Dark Core

Her bütçeye göre fare markalardan 3’er örnekler arasından bütçenize ve kullanım alanınıza göre seçimizi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu