Genel Kültür

Gökyüzü Neden Mavidir?

Güneşten gelen ışık aslında beyazdır. Peki gökyüzü neden mavidir? Bu ışık dünyanın atmosferinde bulunan su buharlarına değer ve ışın kırılması meydana gelir. Bu yüzden gökyüzündekinin mavi renk aslında Güneşten gelen ışığın kırılmasıyla oluşur.

Işık Nasıl Kırılır?

Işık Nasıl Kırılır
Işık Nasıl Kırılır

Işık beyaz renktedir ama içinde birçok renk barındırır. Bu renkler mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıdır. Bu renkler birleşince beyaz renkleri oluşturur. Beyaz rengin kırılmasa da bu renkleri oluşturur. Dünyanın atmosferinde bulunan %78 nitrojen %21 oksijen geri kalanı ise argon gazı ve su buharıdır.

İşte Güneşten gelen beyaz ve zararlı ışıkta dünyanın atmosferinde bulunan su buharının içinden geçerek ışık kırılmasının oluşturur. Kırılan ışık mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerini oluşturur ve bu ışıklar gökyüzüne yansır peki bu kadar renk içinden neden gökyüzüne baktığımızda mavi rengi görürüz.

Gökyüzü Neden Mavi Renktedir?


Güneşte gelen ışık atmosferde kırıldığında dağılırlar. Işıkların özellikleri frekans ve dalga boyu olarak. Dalga boyu nano metre cinsinden ölçülür. Bir rengin dalga boyu artarken frekansı düşer frekansı artarken dalga boyu düşer .
morun dalga boyu 450-400 nm aralığında frekansı ise 670-750 thz mavinin dalga boyu 490-450 nm aralığında frekansı ise 610-670 thz yeşilin dalga boyu 560-490 nm aralığında frekansı ise 540-610 thz sarının dalga boyu 590-560 nm aralığında frekansı ise 510-540 thz dir.

Turuncunun dalga boyu 635-590 nm frekansı ise 480-510 dur kırmızının ise dalga boyu 700-635 nm frekansı ise 430-480 thz dir. Dalga boyu az olanın mesafesi kısadır frekansı az olanın hızı azdır .Frekansı en yüksek olan ve dalga boyu en az olan ışık mordur yani morun kat eteceği mesafe azdır ama hızı yüksektir.

Dalga boyu en çok olan ama frekansı en az olan ışık ise kırmızıdır yani kırmızı ışık kat edeceği mesafe uzundur ama hızı yavaştır. Mor rengin frekansı yüksek olduğu için gökyüzümüze ilk ulaşan renk mordur.


Gökyüzü Neden Mor Değildir?

Gökyüzü Neden Mor Değildir
Gökyüzü Neden Mor Değildir


Gökyüzümüze ilk ulaşan ışık mor peki neden gökyüzü mor değil. Çünkü güneşte çok az miktarda mor ışık bulunur mor ışıktan sonra frekansı en yüksek olan ışık mavidir bu yüzden gökyüzü mavidir.


Akşamları Gökyüzü Neden Siyah?

Akşamları Gökyüzü Neden Siyah
Akşamları Gökyüzü Neden Siyah


Akşamları dünyaya Güneşten herhangi bir ışık gelmediği için gökyüzü çıplak hale gelir ve sonuç olarak uzayda karalık olduğuna göre akşamları gökyüzü karanlık yani siyah olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu