Genel Kültür

Evrenin Büyük Sırrı: Kara Delikler

Kara Delikler Hakkında

Kara delikler astrofizikte çekim bölgesi kesinlikle maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek kadar güçlü olmakla beraber iri kütleli bir gök cismidir. Kara delik uzayda sınırlı nicelikteki maddenin belirli bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesne diyebiliriz.

Bu tarz nesneler ışık yaymadıklarından dolayı kara olarak isimlendirilmiştir. ”Tekillik”leri sebebiyle üç boyutlu olmadıklarından ötürü sıfır hacimli oldukları kabul edilmektedir. Kara deliklerin içinde zaman diliminin yavaş aktığı ya da hiç  akmadığı tahmin ediliyor. AmaHangisi olarak bu ilginç içeriği sizler için hazırladık.

Kara Delikler Nasıl Oluştu?

Kara Delikler Nasıl Oluştu
Kara Delikler Nasıl Oluştu

Bir gök cisminin iç basıncı kendi kütleçekimini yenemediğinden ötürü yıldız yavaş yavaş çökmeye başlar. Özellikle yıldızın kütlesi çok büyükse bu durumda yıldızda oluşan çökme engellenemez. Sonrasında çökmenin gerçekleşmesiyle kara delik oluşumu meydana gelir.

Kara Deliğin İçine Düşürseniz Ne Olur?

Kara Deliğin İçine Düşürseniz Ne Olur
Kara Deliğin İçine Düşürseniz Ne Olur

Düşen kişi spagettifikasyon(kara delik gibi büyük ve kompakt astronomik bir cisme doğru düşen cismin gelgit kuvvetlerinden dolayı aşırı uzaması) kişi yaşayacak fakat büyük olasılıkla uzun ince  makarnaya benzer bir şekile girecek ve gerilecek  hayatta kalamayarak yaşamını yitirecektir.

Kainatta Kaç Tane Karadelik Vardır?

Kainatta Kaç Tane Karadelik Vardır
Kainatta Kaç Tane Karadelik Vardır

Gözlemlenebilir kainatta bulunan kara delik sayısı tahmini olarak hesaplanmıştır. Tahmini hesaplamalara göre kainatta şuan tam olarak 40 milyar milyar kara delik mevcuttur rakam olarak ise (40,000,000,000,000,000,000) bulunmaktadır.

Kara Delikler Olmasaydı Ne Olurdu?

Kara deliklerin çekim kuvveti etraflarındaki gazların dağılmasına mani olur. Yıldızlar arası ortamdaki gazın dağılmaması demek yeni yıldızların yeni gezegenlerin oluşması anlamına gelmektedir. Şöyle ki kara delikler olmasaydı  gaz ve toz bulutunu denk tutacak bir kuvvet olmayacaktı.

Bir Kara Deliği Yok Etmek Mümkün Mü?

Evet kara deliği yok etmek mümkündür. Çünkü kara deliğin etrafında büktüğü uzayzaman dokusunun zamanla enerjisi azalır ve kaybeder. Uzayzamanı büken tek şey de kara delik olduğu için o da enerjisini yani kütlesini kaybeder.

Kara Delikler Nereye Açılıyor?

Yapılan hesaplamalara göre kuantum mekaniğinden dolayı ufku kocaman bir ateş duvarına dönüşebilir ve temas ettiği her şeyi saniyesinde direkt yakabilir. Bunu göz önünde bulundurursak kara delikler hiç bir alana açılamaz sebebi ise içeriye hiçbir şey girmemesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu