BilgisayarÜrünler

En İyi 4 İşlemci Modeli! En Güçlü ve En Hızlı Modeller

İşlemciler

Günümüz çağında en iyi işlemci modelleri hangisi? En iyi işlemci sıralamasında hangi marka ve modeller içeriyor? İşte Amd ve İntel’in mücadelesi…

İşlemciler, bir bilgisayarın beyni olarak görülür. İngilizcesi CPU (Central Process Unit). Anlamı merkezi işlem birimi olan donanım, bil bilgisayarın, mobilin, dolayısıyla bir elektronik kapsamın merkez işlemlerini ve hesaplamalarını yapar.

Ama Hangisi olarak bugünkü yazımızda sizin için en iyi 4 işlemci modelini sıralıyoruz. Bu listemizi benchmark testlerindeki sonuçları baz alarak hazırladık. Bu nedenle sıralamanın buna uygun yapıldığını belirtmemizde fayda var.

En İyi 4 İşlemci Modeli!

Performansı ile adından söz ettiren işlemciler, fiyatları ile de adından söz ettiriyor. Yüksek rekabetin hat safhada olduğu bu piyasada, AMD ve İntel adeta soğuk savaş gibi bir rekabetin içinde. Ancak son yıllarda AMD işlemciler oyuncular tarafından daha çok tercih edildiği için AMD, pazar payını İntel’e göre daha yükseltmiş durumda.

Intel Xeon W-3275M

en iyi işlemci sıralaması
Intel Xeon W-3275M

Listemize Intel modeli ile başlıyoruz. Sunucu cihazlarda kullanılması amacıyla üretilen bu işlemci modeli, FCLGA3647 soket tiplemesine sahip. 28 çekirdekle birlikte 56 iş parçacığı bulunan Intel Xeon W-3275M, 2,5 GHz temel çalışma hız prensibine sahip ve 4,4 GHz turbo hızla çalışır. İşlemcinin 250 Watt TDP değeri bulunmaktadır.

AMD Ryzen 9

en iyi işlemci sıralaması
AMD Ryzen 9

En iyi 4 işlemci yazımızda bir AMD işlemcisiyle devam etmekteyiz. Son kullanıcı temelli olarak masaüstü bilgisayarları için geliştirilen model, AM4 soket tiplemesine sahiptir. 16 çekirdeği ve 32 iş parçacığı bulunan modelimiz, 3.5 GHz temel çalışma hızına sahip olmakla birlikte 4.7 GHz turbo hızından da söz etmek gerekiyor. Bu işlemcinin 105 Watt TDP değeri bulunmaktadır.

AMD EPYC 7502P

iyi 10 işlemci
AMD EPYC 7502P

Bir diğer işlemcimiz yine AMD model işlemcisi. Sunucu bilgisayar ürünleri için üretilen model, SP3 soket tiplemesine sahip, 32 çekirdek ile birlikte 64 iş parçacığına sahip AMD işlemci, 2.5 GHz temel çalışma hız prensibine sahip ve 3.4 GHz turbo hızına kadar ulaşabiliyor. Modelimiz, 180 W TDP değeri ile çalışmaktadır.

AMD EPYC 7742

AMD EPYC 7742
AMD EPYC 7742

En iyi işlemci sıralamamızda zirveye doğru yaklaşıyoruz. Bu sıramızda sunucu odaklı çalışan EPYC 7742 bulunuyor. Bu model de diğer modeller gibi SP3 soket tipi ile bilgisayarlarda yer alıyor. modelin 64 çekirdeği ile birlikte 128 iş parçacığı bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu